کد خبر : 216588
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 15:10
تعداد بازدید : 2141

تکنیک های پرورش خلاقیت

روشی ساده و جذاب برای ایده پردازی است
روش فهرست خصوصیات


در این تکنیک خلاقیت به موضوع به شکل کلی نگاه نمی کنیم بلکه آن را به اجزایی کوچک تر تقسیم می کنیم و به هر کدام جداگانه می پردازیم.

در این روش فهرستی از صفات مختلف یک شی یا ایده را آماده می کند و سپس هر صفت را به صورت جداگانه بررسی می کند. این روش را می توان هم برای موضوعات ساده و هم پیچیده استفاده کرد. مثلاً می توان مشکل ساده ای مانند خودکار، کیف و غیره را در نظر گرفت. آن گاه کلیه ویژگی ها آن مانند: اندازه، رنگ، کاربردهای دیگر و ... را به صورت فهرست نوشت. آنگاه هر خصوصیت را بررسی کرده و راه هایی را که بتوان آن خصوصیت را اصلاح کرده و یا تغییر داد و آن را بهبود بخشید جستجو کرد. با تقسیم مساله به اجزاء آن می توان به ایده های بیشتر و بهتری دست یافت و مساله را از ابعاد مختلف بررسی کرد.

این روش را می توان درمورد مسائل انسانی هم به کار برد. مثلاً وقتی که می خواهیم مشکلات عدم سازگاری در کودکان و نوجوانان را بررسی کنیم، در این جا نیز اجزاء مساله را مشخص می کنیم سپس برای هر جزء فهرستی از خصوصیات تهیه کرده و سپس راه حل ها و ایده هایی را که می توان جهت بهبود موقعیت مورد استفاده قرار داد را یادداشت می کنیم در این مرحله می توان از جلسه تحریک نفری نیز برای نتایج بهتر استفاده کرد. این روش توسط رابرت کرافورد مطرح گردیده است.


روش ارتباط اجباری


این روش که توسط چارلز اس واتینگ طراحی شده است نوعی ارتباط اجباری بین دو یا چند چیز است که ظاهرا هیچ ارتباطی با هم ندارند. وقتی ما دو یا چند چیز را که ارتباطی با هم ندارد به هم مربوط می کنیم مفهوم تازه ای به وجود می آید که موجب پیدا کردن ایده و تفکر خلاق می گردد.

این روش بر طبق این اندیشه است که هر فکر یا شی ترکیب جدیدی از چیزهای قبلی است. بهترین راه برای استفاده از این تکنیک کشیدن یک جدول است اشیا و یا افکار در سمت چپ جدول به ترتیب نوشته می شود و اشیا و تصورات دیگر در بالای جدول نقطه تلاقی هر کدام می تواند ایده ای جدید باشد. به طور مثال جدول زیر نمونه ای از ارتباط اجباری است.


ساعت

کتاب

میز

 

سبدی دارای ساعت

سبدی شبیه کتاب

فنری به شکل سبد

سبد

ساعتی به شکل بادمجان

کتاب هایی به شکل بادمجان

فرمی به شکل بادمجان

بادمجان

ساعت به شکل توپ

کتابی به شکل توپ

فرمی به شکل توپ

توپاین روش روشی ساده و جذاب برای ایده پردازی است و به خصوص برای کودکان مناسب است چون می تواند به شکل بازی و سرگرمی اجرا شود و همچنین می تواند موجب خلاق تر شدن ذهن آن ها و ابداع چیزهای تازه توسط آنان گردد. مثل اختراع یک سرگرمی تازه با ترکیب وسایل سرگرمی یا بازی های متفاوت یا به وجود آوردن غذایی جدید از ترکیب غذاهای قبلی.


نویسنده:علی کریمی – کارشناس روان شناسی بالینی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12