کد خبر : 203486
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 15:11
تعداد بازدید : 822

شوخ طبعی و خلاقیت

روانشناسان از ارتباط شوخ طبعی و خلاقیت خبر می دهند.

 در باب خنده و شوخی، بحث های زیادی در قالب طنز، پند و نصیحت، متون علمی و ... انجام شده است. روانشناسان روی خنده و شوخی بررسی های زیادی انجام داده اند و اثر خنده را بر بخشهای گوناگونی از بدن مورد آزمایش قرار داده اند. آثار مثبت خنده  فقط منحصر به مطالعات زیست شناسی و عصب شناختی نمی شود. آثار روانی خنده بر عملکردهای  اجتماعی و فردی نیز بسیار مورد بررسی بوده و هستند. در دانشگاه مریلند  پروفسور رابرت پرووین، مطالعات گسترده ای بر روی خنده و مکانیزم های آن انجام داده است و معتقد است که خنده و شوخی را می توان به نوعی، سگنال های اجتماعی انسانها نامگذاری کرد. یعنی خنده رفتاری است که ما هنگامی که در جمع هستیم، آنرا بیشتر از زمانی که تنهاییم، انجام می دهیم.

چه زمانی ما برای خنده و شوخی بیش از زمانهای دیگر آماده هستیم؟

روانشناسان متوجه شده اند که خنده و حس شوخ طبعی زمانی آشکار می شود که ما احساس راحتی و آزادی می کنیم و درهای ذهن مان بر روی چیزهای جدید  آماده باز شدن باشد. این اتفاق در جمع سبب تحکیم روابط اجتماعی و نزدیکتر شدن ما به یکدیگر می گردد . خنده می تواند نتیجه آرامش، رهایی از خطر، موفقیت و ... باشد. دانشمندان خنده را به نوعی میراث زندگی قبیله ای انسانها  و نیاکان ما می دانند. برخی از فیلسوفان مانند موریل معتقدند که شوخ طبعی و اینکه شما توانایی خنداندن دیگران را داشته باشید، به شما احساس قدرت می دهد. شاید به همین دلیل است که  افرادی که سمت بالاتری دارند، از شوخ طبعی بیشتر بهره می برند، چرا که این کار احساسی از رهبری کردن و کنترل دیگران را در آنها تقویت می کند.

چرا  شوخ طبعی برای کودکان مهم است؟

بخش زیادی از آموزش شوخ طبعی به این بر می گردد که کودکان با استفاده از خنده و شوخی، خلاقیت زبانی خود را توسعه می دهند. بعبارت دیگر برای بکارگیری خلاقانه زبان و قواعد گفتاری، شوخ طبعی یک روش عالی نه تنها برای کودکان که حتی بزرگسالان است. شوخ طبعی در کودکان نه تنها به توسعه مهارتهای اجتماعی  فرد و موفقیتهای تحصیلی او منجر می شود، بلکه به رشد ذهنی و کلامی کودکان کمک شایانی می کند.

برخی از تحقیقات از همبستگی که بین حس شوخ طبعی کودکان و خلاقیت آنها وجود دارد، خبر می دهند. شاید یکی از دلایل این رابطه این باشد که کودکان  با این واقعیت که یک کلمه یا جمله می تواند معانی متفاوتی بدهد، آشنا می شوند.  این درک معانی گوناگون کلمات می تواند در مراحل بعد به توسعه مهارتهای حل مساله و تصمیم گیری کودک نیز بینجامد.

گفته شد که حس شوخ طبعی در زمانهایی که فرد احساس راحتی و باز بودن ذهنی می کند، بیشتر احتماع وقوع دارد. شرایطی که برای شوخی کردن لازم است، مشابهت زیادی با مواقعی دارد که ما افکار خلاقانه به ذهنم مان خطور می کند. چرا که برای بروز ایده های خلاق ما نیاز به ذهنی باز و رها از هر گونه چارچوب داریم و شاید تقویت حس شوخ طبعی بتواند به ما در رسیدن به ایده های نو، یار رساند.

برای توسعه حس شوخ طبعی در کودکتان ، باید این حس را به روابط خود با او وارد کنید. به عنوان مثال در مکالمات روزمره خود با شوخی کنید و زبان بدن در موقع شوخی را بطور عملی به او یاد دهید. اگر در این زمینه خودتان نیز ضعیف هستید، این کار می تواند یک تمرین برای خود شما نیز باشد. همچنین با کودک خود راجع به معانی مختلف کلمات حرف بزنید و در موقعیت های متفاوت کاربرد آن واژه ها را به او بیاموزید.

یک راه دیگر برای تقویت حس شوخ طبعی در کودک آن است که برای او جوک و لطیفه تعریف کنید. جوک ها و لطایف، ایجاز و اختصار و معانی پشت عبارات را به خوبی نشان می دهند. در ابتدای کار ممکن است این کار بسیار برای شما سخت باشد، بخصوص اینکه ممکن است لطیفه های کودک برای شما اصلا خنده دار و جذاب نباشند. صبور باشد و به جوکهای او حتی شده لبخندی بزنید. هرگز جوکهای او مورد تمسخر قرار ندهید و نگویید که آنها بی مزه هستند.

دیدن فیلمهای کمدی با کودکتان را در برنامه هفتگی قرار دهید. دقت کنید که فیلم ها مناسب سن آنها باشند و شوخی های موجود در مکالمات فیلم با تربیت شما تداخل و تناقض نداشته باشند. دیدن فیلم به کودک کمک می کند که به کارکردهای دیگر شوخی مثل خوشحال کردن دیگران نیز فکر کند.

برای فرزندتان کتابهایی با تصاویر خند دار تهیه کنید. داستانهای با مزه و خنده دار برای کودکان می توانند آموزنده و مفید باشند و به توسعه حس شوخ طبعی و خلاقیت آنها منجر شود.

گاهی با یکدیگر یک داستان کمدی یا خنده دار خلق کنید، از کودک خود بخواهید که با ترفندهایی داستان را خنده دار و با مزه کند. با این کار او را با مفهوم طنز آشنا می کنید.

به کودک خود تفاوت شوخی کردن و مسخره کردن دیگران را بیاموزید. این کار به کودک یاد می دهد که ما برای خندیدن و شاد شدن نباید هر کاری انجام دهیم و ناراحت کردن دیگران نه تنها خنده دار و جالب نیست، بلکه بسیار ناپسند و زشت است.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12