کد خبر : 203309
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 13:45
تعداد مشاهدات : 873

زمستان را به یک فرصت خلاق تبدیل کنید.

در فصل زمستان بعلت سردی هوا، اغلب خانواده ها با مشکل سرگرم کردن کودکان خود مواجه هستند.با شروع فصل سرد، خانواده ها برای سرگرم کردن بچه ها آزادی عمل فصول گرم را ندارند. در پاییز و زمستان خبری از استخر، پیک نیک در دشت و صحرا و مسافرت به شکلی که در تابستان و بهار انجام می شد، نیست. به همین دلیل در بسیاری از موارد  سرگرم کردن بچه ها، بخصوص آنهایی که به مهد کودک یا مدرسه نمی روند کار دشواری بنظر می رسد. اما نگران نباشید، می توانید با کمی خلاقیت، فصل زمستان را به یک فرصت طلایی برای آموختن به فرزندتان و نزدیکتر شدن به او استفاده کنید.

از برف و باران لذت ببرید.

پدران و مادران در زمستان مداوما نگران سرماخوردگی کودک هستند. به همین دلیل عملا بچه ها را در خانه حبس کرده و آنها را از تجربه تغییر طبیعت در زمستان و پاییز ، محروم می کنند. نگرانی را کنار بگذارید. لباس مناسب و گرم به کودک بپوشانید و او را به پارک یا جایی که در نزدیکی محل زندگی شماست ببرید و اجازه دهید کودکتان برگهای رنگارنگ پاییزی، باران و برف را ببیند و تجربه کند. کودکان از بازی با برگهای قرمز و نارنجی پاییزی i راه رفتن بر روی آنها بسیار خوششان می آید. می توانید برای ساخت یک کولاژ خلاقانه، برگ جمع کنید و در موقع برگشت او را تشویق کنید که با آنها یک کاردستی با هر چیز دیگری که دوست داشت بسازد. حتی می توانید یک دفترچه کلکسیون برگ درست کنید و برگهای متنوعی جمع کرده و در آن بچسباند. اگر فصل زمستان است و در منطقه شما برف باریده است، می توانید یک آدم برفی بسازید و یا با بچه های همسن او یک جشنواره کوچک ساخت سازه های برفی برگذار کنید. با خودتان نوشیدنی گرم و لباس اضافی ببرید که در حین بازی کودک، مدام استرس نداشته باشید. چنانچه با خانواده برای گردش می روید ، می توانید مقداری زغال با خود ببرید و در صورت ضرورت آتش درست کنید. کودکان از این قبیل فعالیت ها بسیار استقبال می کنند. پس از خانه بیرون بروید و به زمستان و پاییز بپیوندید.

با کودک خود کیک یا بیسکویت بپزید.

در آموزه های خانم دکتر مونتسوری، بر فعالیت های خانگی و روزانه کودکان تاکید زیادی شده است. کودکان باید احساس مفید بودن و توانا بودن را در خانه تجربه کنند. این حس را می توانید با مشارکت دادن کودک در کارهای خانه، در او ایجاد و تقویت کنید.

برای اینکه در زمستان کودک شما در خانه دچار کسالت نشود، می توانید از چند روز قبل به کودک اطلاع دهید که مثلا روز دوشنبه با هم یک کیک یا مقداری بیسکویت می پزید. می توانید به اتفاق فرزند خود در اینترنت جستجو کنید و کیک مناسبی بیابید. در مورد نحوه پخت و مواد مورد نیاز با او تبادل نظر کنید تا بداند که دقیقا قرار است با هم چه کارهایی انجام دهید.  با او به فروشگاه بروید و لوازم مورد نیاز را خریداری کنید. از قبل با کودک خودتان لیستی از مواد لازم تهیه کرده و آنرا با خود به فروشگاه ببرید. اجازه بدهید که در زمان خرید، کودکتان فرآیند خرید را هدایت کند و به اصطلاح مدیر برنامه باشد.


روز بعد می توانید برای پخت کیک یا بیسکویت ، آشپزخانه را آماده کنید و فضا را طوری مدیربت کنید که نگران کثیف کاری های حین کار نباشید. مثلا سفره یکبار مصرفی را زیر میز کار یا اطراف کابینت پهن کنید، تا در صورت ریختن مواد، فرش یا کفپوش لک نشود، کمی خلاقیت به خرج دهید و آزادی عمل به کودک بدهید. اجازه دهید او آرد را بریزد یا تخم مرغ ها را بشکند. موقع هم زدن مواد یا قالب زدن بگذارید کودک این کارها را انجام دهد. او بسیار از این فعالیت خواهد آموخت و لذت خواهد برد. پس نترسید و وارد عمل شوید.

برنامه های هفتگی دسته جمعی

شاید در اطراف خودتان، والدینی را بشناسید که مثل شما نگران سرگرم کردن بچه های خود در زمستان هستند. می توانید با آنها آشنا شده یا هماهنگ گردید و برنامه های هفتگی دور همی برگزار کنید. کودکان می توانند با یکدیگر طوری سرگرم بازی شوند که در خانه بودن را فراموش کنند. برای این برنامه ها می توانید روز مشخصی در هفته را تعیین کنید و هر هفته در منزل یکی از بچه ها، برنامه انجام شود. این فرصت نه تنها برای کودکان مفید است و تجربه مفیدی از بازی با همسالان را ارائه می دهد، بلکه برای مادران و پدران نیز می تواند آموزنده باشد. والدین در این جلسات با تبادل اطلاعات و تجربیات خود، یاد می گیرند و بودن در کنار افرادی که شرایط مشابهی با آنها دارند، از استرس و اضطراب آنها می کاهد.

به موزه بروید.

اگر تمایل دارید که برنامه کودک شما، ترجیحا در فضای باز نباشد، موزه ها و بازدید از آنها گزینه بسیار مناسبی برای این کار است. می توانید بچه ها را برای دیدن موزه هایی که مناسب سن کودکان باشد ببرید و از این فرصت برای آموختن به آنها استفاده کنید. موزه حیات وحش برای آشنایی با گونه های حیوانات، موزه سکه  و یا آثار باستانی آنها را با کشور و شهر محل زندگی شان آشنا می کند. این کار حس کنجکاوی کودک را بسیار تحریک می کند و می تواند به شکوفایی خلاقیت او کمک زیادی کند. اجازه دهید کودک خودش از راهنمای موزه ها سوال بپرسد و با دیگران تعامل داشته باشد.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12