کد خبر : 203307
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1395 13:38
تعداد مشاهدات : 884

با کودک خود هدایای خلاقانه بسازید.

در مناسبت های گوناگون می توانید با کودک خود هدیه های خلاقانه بسازید.اگر به فرزند خود و استعدادهای او توجه کنید، متوجه می شوید که او در زمینه خاصی صاحب توانایی و استعداد بیشتری است. می توانید درمناسبت های مختلف ، فرصت را غنیمت شمرده و از توانایی های کودک برای انجام کارهای خلاقانه استفاده کنید. اگر کودک شما در موسیقی، نقاشی، ریاضی، نوشتن  و ... توانایی خاصی دارد، از آنها برای ارائه هدایای خلاقانه می توانید بهره ببرید و با این کار کودک را تشویق کنید.

برای ارائه هدیه،  بسته به اینکه فرزند شما چه علاقمندی هایی دارد می توانید دست به انتخاب بزنید و او برای تهیه هدایا راهنمایی و یاری کنید. چند پیشنهاد برای این ایده می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- یک قطعه موسیقی آماده کند.

کودکان برای بروز خلاقیت و مهارت خود، نیاز دارند که در جمع تشویق شوند. مناسبت های خانوادگی، ایام عید و جشن ها، فرصت خوبی است که کودکان به شکل خلاقانه ای به عزیزان خود هدیه بدهند. اگر کودک شما در موسیقی صاحب توانمندی خاصی است، می توانید از او بخواهید که یک قطعه موسیقی برای اجرا در جمع حاضر کند و آن را به کسی که دوست دارد هدیه بدهد. این کار نه تنها اعتماد به نفس کودک را توسعه می بخشد، بلکه به کودک حس ارزشمندی می دهد. کودکان در موقع هدیه دادن بسیار تمایل به دادن هدایایی دارند که خودشان در تهیه آنها دخیل باشند. چه هدیه ای بهتر از یک دست ساخته فرزند شما، می تواند همه این محاسن را یک جا داشته باشد؟

2- داستان یا نمایشی حاضر کند.

برخی دیگر از کودکان در ایفای نقش توانایی خاصی دارند. این کودکان علاقه خاصی به تقلید از بازیگران و شخصیت های کارتونی دارند. می توانید این علاقه را هدایت کرده و او را تشویق کنید که مثلا برای شب سال نو یک نمایش را کارگردانی یا بازی کند. می توانید برای آماده سازی صحنه و لباس بازیگران به او کمک کنید. گاهی کودکان صاحب تخیل قویی هستند که می توانند مثلا در ذهن خودشان لباس بازیگران را نیز مجسم کنند. تا جایی که ممکن است به آنها کمک کنید که تخیل خلاق خود را به ظهور رسانده و پیاده کنند. چنین فعالیتی در پایان کار می تواند حس موفقیت را در کودک ایجاد کند . علاوه بر آن خوشحال کردن اعضای خانواده، می تواند برای کودک حس لذت بخشی ایجاد کرده و به تحکیم روابط او با خانواده و نزدیکانش  کمک زیادی بکند.

3- کارت پستال یا کاردستی بسازد.

برخی کودکان از ساختن لذت می برند. آنها دوست دارند چند تکه چوب و نخ  و کاموا را سر هم بندی کنند و آن را تبدیل به عروسک کنند یا با کاغذهای رنگی و چسب کاردستی درست کنند. عده ای دیگر از تا کردن کاغذ و ساختن اوریگامی لذت می برند. این کودکان را تشویق کنید که مثلا برای تولد پدر و مادر یا روز معلم، یکی از دست سازهای خودشان را به عنوان هدیه ببرند. گاهی حتی کودک را به چالش بکشید تا حین ساختن، بتواند یاد بگیرد. ساخت کاردستی های چوبی می تواند این هدف را نیز پوشش دهد و به پرورش خلاقیت و مهارتهای دستی کودک، کمک کند. ساختن و طراحی کارت پستال نیز می تواند انتخاب زیبای دیگری باشد که کودک آن را تجربه کند.

4- یک پازل ریاضی بسازد.

کودکانی که به ریاضی و کار با اعداد علاقه دارند را می توان برای ساخت یک پازل راهنمایی کرد. ساختن چند وجهی های هندسی، که نیاز به بکارگیری اندازه گیری و دقت ریاضی دارند ، می توانند گزینه مناسبی برای هدیه دادن باشند. مثلا کودک شما می تواند برای تولد دوستش یا خواهر و برادرش، یک مجموعه از حجم های هندسی بسازد و  آنها در یک جعبه کادو قرار داده و به فرد موردنظرش هدیه بدهد. برای ساخت آنها از کاغذ ها و مقواهای رنگی استفاده کنید. این اشکال هندسی یک هدیه مناسب و عالی برای گروه همسالان کودک است.

5- یک سرود یا آواز آماده کند.

عده ای از کودکان هوش موسیقایی خوبی دارند. آنها شعر ها و ترانه ها را به سرعت از حفظ می شوند و بدون هر گونه آموزشی ریتم و ملودی را درک می کنند. این دسته می توانند برای هدیه دادن یک سرود یا شعر را آماده کنند و با صدای خود ارائه دهند. چنانچه کودک دوست دارد ، می تواند آن را خودش با آهنگی کل به شعر می دهد،  ارائه دهد. گاهی کودکان بطور دسته جمعی یک سرود آماده می کنند و مثلا در تولد مادربزرگ آن را اجرا می کنند، از برنامه این چنینی، استقبال کنید و کودکان را مورد تشویق قرار دهید.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12